Spa
Salt Jacuzzi
Spa
Laconium
Spa
Herbal Steam Bath
Spa
Osman Steam Bath
Spa
Salt Inhalation Bath
Spa
Loft Sauna
Spa
Ice Grotto
Spa
Tepidarium
Spa
Water Beds
Spa
Day Dream
Spa
Aqua Cave
Spa
Aqua Cave
Spa
Salt Jacuzzi
Spa
Laconium
Spa
Herbal Steam Bath
Spa
Osman Steam Bath
Spa
Salt Inhalation Bath
Spa
Loft Sauna
Spa
Ice Grotto
Spa
Tepidarium
Spa
Water Beds
Spa
Day Dream
Spa
Aqua Cave
Spa
Aqua Cave
Spa
Bath Therapy
Spa
Massage Room
Spa
Massage Room
Spa
Nuvola Cure
Spa
Turkish Bath
Spa
Salt Jacuzzi
Spa
Laconium
Spa
Herbal Steam Bath
Spa
Osman Steam Bath
Spa
Salt Inhalation Bath
Spa
Loft Sauna
Spa
Ice Grotto
Spa
Tepidarium
Spa
Water Beds
Spa
Day Dream
Spa
Aqua Cave
Spa
Aqua Cave

Best Price Guarantee

Select Hotel
Check-In
Check-Out
Adult
Children
Reservation

Spa

The word Spa is an acronym of the Latin phrase "SANUS PER AQUA" meaning "health through water". The Spa's unique concept brings together various methods of wellness from different regions in the world. It takes you on a journey spanning Europe, America, and Asia, restoring health, strength, radiance, and beauty with the healing properties of water. We invite you to have the most pleasant Spa experience in one of the best equipped Spas of Europe, the 2.700 m2 impeccable SPA section of Richmond Nua.

Daily SPA Wet Areas Entrance:
Weekdays (Monday – Friday)
Wet areas entrance fee 25 € + VAT, per person
Wet areas entrance fee including breakfast 40 € + VAT, per person
Weekends (Saturday – Sunday)
Wet area entrance fee 40 € + VAT, per person
Wet area entrance fee including breakfast 48 € + VAT, per person

*In addition to SPA wet areas, outdoor pool usage is included in the rates. Therapies and massages are additional.
*Outdoor pool is open every day from 9:00 am to 6:00 pm during summer months.

Ladies Day
Ladies Day is every Monday to Thursday from 9:00 am to 6:00 pm..
Daily rate for 2 ladies in the wet area, with fitness and outdoor pool entrance is 25 € + VAT.

Other privileges special for Ladies Day;
• Tennis court usage (by appointment only)
• Free personal fitness consultancy and access
• 10% discount on all foods and beverages

Nua's sauna and steam rooms, all with different functions and temperatures ranging from 30°C to 100°C, offer special purification and renewal
sessions for those wishing to make their Spa experience unforgettable.

Salt Jacuzzi
With the therapeutic properties of salt and the water heated to 35°C, this jacuzzi bath will relax your whole body and relieve all the tension in your muscles.

Jet Pool 117
With its special lighting and 117 jets providing various therapeutic benefits, this dynamic swimming pool offers an extraordinary experience. While the water jets activate your body's reflex points, the effect of a relaxing massage helps you enjoy your time in the pool. The water temperature varies between 33°C and 35°C.

Laconium
Ortam sıcaklığının duvarların, bankların ve zeminin ısıtılmasıyla sağlandığı kuru bir terleme kabinidir. Kabin ortasında ortam nemini düzenleyici nitelikte bir fıskiye bulunmaktadır. Tüm bu özellikler, yoğun portakal kokusu ile beraber rahat bir terleme süreci sağlayarak vücudunuzu dinçleştirir. Kan dolaşımının dengelenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi de sağlık dolu bu kabinin diğer pozitif etkileridir. Kabin içi sıcaklık 40°C civarında ve nem de %15-%20 düzeyindedir.

Herbal Steam Bath 
Isıtılmış seramik nişlerin yer aldığı kuru terleme kabinidir. Merkezde yer alan sauna ocağı, kurutulmuş aromatik bitkilerle etkileşerek odaya bahar tazeliği yayar. Bu özel işlem sırasında rahatlatıcı aydınlatma efektleri ve müzik, esansın karakterine uygun bir ambiyans yaratır. Kabin içi sıcaklık 55°-60°C, nem %50'dir.

Osman Steam Bath
Geleneksel yüksek nem banyosudur. Fiberoptik aydınlatma ve müzik ile benzersiz bir ışık, renk ve ses armonisi… Farklı aromatik esanslar bu kabinde de enjeksiyon yöntemi ile atmosferi tazeler. Kuru sıcaktan hoşlanmayan misafirlerimiz için ideal bir seçimdir. Kabindeki buhar seviyesi kaslarınızın gevşemesini sağlar ve cildinizi yumuşatır. Vücudunuzu düzgün bir biçimde ısıtarak, tıkalı sinüsler ve bronşiyal yetersizlikler için çözüm sunar. Kabin içi sıcaklık 45°C, nem %90-%100'dür.

Salt Inhalation Steam Bath
Granit banklarla tasarlanmış buhar kabinidir. Kabin içinde 5-7 dakikalık periyotlarla tuz ve mentol bileşimi enjekte edilerek, atmosferin deniz kenarını anımsatması sağlanır. Buhar kan dolaşımını düzenler, tuz ve mentol bileşimi ise üst solunum yollarınız için temizleyici fonksiyon üstlenir. Kabin içi sıcaklık 45°C, nem %90-%100'dür.

Loft Sauna
İki katlı tasarımını oluşturan 100 yıllık Fin Kelo kütükleri bu özel saunaya oldukça rustik bir ambians katar. Uzanabileceğiniz veya oturabileceğiniz ahşap banklar, katlı yapısı ile ısıyı dilediğiniz gibi ayarlamanıza olanak sağlar. Sauna içinde rahatlatıcı bir müzik eşliğinde gerçekleşen “nemlendirme seremonisi” suyun ve ışığın farklı tonlarının dansı ile renklenir. Kabin içindeki ısı alt katta 60°C, üst katta ise 100°C’dir.

Ice Grotto

Özel aydınlatması ve cam tuğla tasarımı bu arktik ferahlık odasını buz çeşmesi ile benzersiz bir serinleme mekânına dönüştürür. Bu ferahlatıcı alan, kan dolaşımınızı düzenlerken, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Tepidarium 
Roma banyo kültüründen gelen ve ergonomik ısıtmalı taş yataklarının bulunduğu dinlenme odası. Isıtmalı taş yataklar bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudunuzun soğuk algınlığına karşı direncini artırır. Yatakların sıcaklığı yaklaşık 37°C'dir.


Water Beds
Isıtılmış su yataklarının bulunduğu özel bir dinlenme odasıdır. Vücudunuzun şekline bürünen bu ergonomik yataklar, yer çekimini azaltarak kaslarınızı dinlendiren ve duyularınıza hitap eden bir deneyim sağlar. Yatak yüzeyindeki ısı 32°C düzeyindedir.


Day Dream
Bu özel dinlenme alanında ergonomik yataklar üzerine uzanıp, ister jakuzilerin dinlendirici manzarasının keyfini çıkarabilir, isterseniz de dinlendirici bir müzik eşliğinde yıldızların dansını seyrederek bambaşka bir dünyaya doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

A massage applied after a busy day makes you feel rejuvenated, relieves muscle strains, and gives freshness, energy, and strength to your body.

  • From a selection of nearly 100 massages and therapies, you can select the one that suits you the best with the help of our experts and reinvigorate yourself in the unique atmosphere of Nua.
  • In order to achieve the best results, we recommend getting a massage and a body treatment at least once a week and a monthly facial.
  • You can pamper yourselves with Nua Spirit and Nua Private Rituals, special for couples, and find your spiritual, mental, bodily and spatial balance with our personalized reiki, feng shui, meditation, yoga, reflexology, fitness and Pilates sessions.
  • In addition to the wide range of the massage and therapy menu, we invite you to rejuvenation with Thalgo, Ligne St. Barth, Ericson Laboratoire products.

SPA Menu

These programs appealing to your spirit and body, with a promise of a mystical journey to the past, prepared for you so that you can spend your time enjoying yourself at Nua, will make you find the best alternatives.

How about being alone with nature, freshening up and making a new beginning with the overnight programs available for couples or single persons without caring for any detail?

1 night accommodated program Detail info
2 night accommodated program Detail info
3 night accommodated program Detail info
4 night accommodated program Detail info
Detox Programs 365 days a year Detail info
Hypoxi Programs Detail info